se od roku 2001 stává místem, kde se lidé vzdělávají v oboru, který byl v devadesátých letech 20. stol. zachráněn před úplným zánikem. Lektor školy, Mgr. Petr Musil, se zprvu věnoval drátenictví jako zájmové činnosti. Jeho velkým koníčkem se staly drátem zdobené kraslice. Po pětileté práci vystavil sadu asi 80 kusů na první výstavě odrátovaných kraslic v Budatínském zámku v Žilině (1993), společně se svými dvěma žákyněmi z České republiky a třemi přáteli ze Slovenska. Výstava odstartovala desetiletí, v němž se drátování začalo učit velké množství lidí. Většina z nich začala právě u kraslic. V roce 2004 byl zorganizován světový výkon, kdy 233 lidí odrátovalo 745 kusů kraslic.
V dalším období se Petr Musil začal věnovat i jiným druhům drátenických prací. Drátuje šperky z běžných i drahých kamenů, oplétá drobnou keramiku a skleněné předměty. Zvláštní pozornost věnuje staré keramice, hrncům pekáčům, keramickým bábovkám, tedy předmětům, které byly běžně používány v kuchyni ještě za časů našich babiček. Dnes vyvolávají nostalgické vzpomínky, ale i touhu vypátrat, jak to ti staří dráteníci dělali. Téma je zařazeno do závěru první poloviny klasického kursu "Drátování ve Třebáni". Každý novodobý "džarek" se to naučí, i když to není snadná práce.
Petr Musil poznal při výpravách na Slovensko řadu starších i moderních dráteníků. Dělají klasické drátěné předměty užitkové i supermoderní drátěné plastiky. Jeden z klasických mistrů řemesla, pan Viktor Benko-Gríter, pozval před více než 10 roky Petra Musila do své dílničky v Poproči na jihovýchodě Slovenska. Tam ho naučil mnoho nového - zvláště z oblasti zpracování spirálového drátu. Výrobky sestavené ze spirál, spojované výhradně ovazováním tenkým drátem. Tyto věci jsou zařazeny do druhé části základního kursu - miska, věšák, historické talíře. Kombinací jednoduchých postupů může vznikat velké množství praktických i dekorativních věcí. Starých mistrů je již velmi málo a tak nezbývá, než vzdělat novou generaci šikovných džarků, kteří řemeslu porozumí, osvojí si základní postupy a ponesou své novodobé "drátenické krosny" dál do světa.
To je smysl drátenické školičky v Zadní Třebani: POZNAT, NAUČIT SE, ZKUSIT NĚCO NOVÉHO. Někteří zdatní žáci se začínají vracet a v lekcích pro pokročilé se pokoušejí vyrovnat starým i současným mistrům. Je to odvážné, ale mají šanci. 7 absolventů drátenické školy v roce 2004 úspěšně vystavovalo na IV. trienále v Žilině. Výsledky práce si můžete prohlédnout vždy jednou za půl roku na závěrečné výstavě nebo kdykoli na www.dratenik.cz. ve fotogalerii.
K návštěvě drátenické školy stačí 30 minut cesty vlakem z centra Prahy (směr Karlštejn.), autem přes Radotín, Dobřichovice, Řevnice a v Z.T. odbočit proti toku Svinařského potoka za druhým můstkem vlevo. (Přehled kurzů pro rok 2005), (mapa)