14.6. 2003, | 13. festival rekordů, kuriozit a piva v Pelhřimově, ČR |
13. stretnutie drotárských majstrov v Žilině, SR |
Bylo dosaženo těchto výkonů: | Největší počet kraslic, 435 kusů, ve Slovenské republice |
Největší počet autorů, 153 osob, v České republice | |
Za společný česko-slovenský rekord lze vyhlásit: | 745 drátem opletených kraslic od 233 osob. |
Zájem lidí, jejich aktivita a zručnost, dosažený počet exponátů i počet zúčastněných vysoce překonaly očekávání organizátorů pokusu. Z toho důvodu uvažujeme o podání přihlášky do tzv. "velké" Guinnessovy knihy rekordů (pro rok 2004.)
Rekord připravil Mgr. Petr Musil, český dráteník. Důvodem pokusu o rekord je připomenout desetileté výročí od první výstavy odrátovaných kraslic na světě, která se konala v Budatínském zámku v roce 1993 (Považské muzeum, jediné muzeum drátenického řemesla na světě). Výstavy se tehdy zúčastnili autoři: Petr Musil, Nikola Eckertová a Sabina Eckertová z České republiky. Štefan Mlich, Viktor Benko - Gríter a Ladislav Mikulík ze Slovenské republiky. Byla to významná událost v rámci obnovy a oživení zapomenutého drátenického řemesla.
Nejstarší dochovaná fotografie drátem opletené kraslice pochází z výstavy v Dlhém Poli z roku 1940. Devět drátem opletených vajec získalo ÚLUV Bratislava v roce 1963 ve Stráňanech u Popradu. Informaci o nich a jejich fotografii uveřejnil v roce 1973 Dr. Jaroslav Orel v knize O kraslicích. (Uherské Hradiště 1973). Dr. Hana Maříková v druhé polovině 80. let 20. století podle zveřejněné fotografie obnovila zapomenutou technologii a naučila ji v rámci výuky textilních technik řadu zájemců. Petr Musil se stal jedním z jejích žáků a rozvinul vzorování drátem opletených kraslic v letech 1989 - 1993 do několika desítek variant. Od roku 1991 se věnuje detailnímu mapování původu drátem opletených kraslic a studiu i praktickému provozování drátenického řemesla. V posledních šesti letech vyučuje drátenickému řemeslu amatérské zájemce v externím kursu Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel v Zadní Třebani. Drátem opletená vejce jsou pro zájemce vstupní lekcí - jejich zvláštnost a jemné vzorování upoutává stále nové a nové zájemce o řemeslo. Od roku 1998 získal Petr Musil 4 zápisy do českého dodatku Guinnessovy knihy rekordů.
Toto je druhý pokus o kolektivní zápis, při němž velmi významně spolupracovalo Považské muzeum v Žilině. (PhDr. Marián Mrva - ředitel, Mgr. Katarína Hallonová - vedoucí sekce drotárstva a řada dalších spolupracovníků). Je třeba také vyzdvihnout skvělou práci agentury "Dobrý den" při organizaci rekordního výkonu. V České a Slovenské republice se podařilo aktivizovat celkem 233 lidí, kteří do soutěžní kolekce dodali 745 drátem opletených kraslic. Slovenská sbírka vznikala 10 roků. V posledním roce se v obou zemích intenzívní propagační prací podařilo získat 471 kraslic. V rámci soutěže mezi Českou a Slovenskou republikou proběhla uzávěrka akce dne 14.6.2003 a vyhlášení vítězství Slovenska v absolutním počtu kraslic = 435 kusů. V České republice se podařilo dosáhnout vítezství v absolutním počtu autorů kraslic = 153 lidí. Soutěž prokázala stále se zvyšující zájem o drátenické řemeslo. Je to specifický druh práce, kterou po celém světě pěšky roznášeli slovenští dráteníci. Jedná se o poměrně mladé řemeslo, doklady o práci a životě potulných řemeslníků lze najít až v posledních 250 - 300 letech. Bohatá sbírka artefaktů je uložena v Budatínském zámku v Žilině. Výrobky se však nacházejí dodnes v regionu celé Evropy a mnohé jsou doloženy i v ostatních světadílech. Řada lidí si putující dráteníky dosud pamatuje. Mnozí současníci jsou natolik zvědaví a šikovní, že se s chutí starobylému (a dnes již prakticky málo potřebnému) řemeslu aktivně učí.
Oplést vejce je úkol, který není vůbec snadný. Tvrdost drátu a křehkost skořápky komplikují první pokusy. Pokrok je pomalý. Jakmile však adept pochopí systém práce, osvojí si správné pohyby a doslova osahá základní materiál - práce se mu stane hračkou a často se od ní doslova nemůže odtrhnout. Ve fotografické dokumentaci lze vidět celkem čtyři kategorie výrobků. Úplný začátečník je spokojen, když skořápka v drátěné síti drží. (kategorie I). Zkušenější autor dokáže již vejce vzorovat (kategorie II). Ti, kteří drátují dlouho, dovedou na kraslici dokonalé vzory po technické i výtvarné stránce (kategorie III). Někteří autoři vytvářejí vlastní kreace a jsou originální (kategorie IV).
Česko | Slovensko | |
I kategorie | 28 | 13 |
II kategorie | 131 | 83 |
III kategorie | 107 | 217 |
IV kategorie | 44 | 122 |
Průběh pokusu o rekord, který trval od listopadu 2002 a byl završen symbolicky ve stejný den na dvou místech - v Pelhřimově - městě rekordů a v Žilině - městě dráteníků, lze označit za velmi uspokojivý, překvapivý pro organizátory a v závěrečné fázi velmi napínavý i pro všechny účastníky. Ti, kdo dodali soutěžní exponáty, zaslouží obdiv a uznání, všem organizátorům patří poděkování za možnost rekordy uskutečnit. Máme zato, že se podobná sbírka tímto způsobem zdobených kraslic nevyskytuje nikde jinde na světě.
20. 6. 2003
dráteník Petr
Mgr. Petr Musil
Dobřichovice 629
Česká republika
Agentura "Dobrý den" a dráteník Petr |
Půjde o dosažení: | 1. největšího počtu kraslic 2. největší různorodosti vzorů 3. největšího počtu autorů |
Agentura "Dobrý den" a dráteník Petr |
výška: objem: délka drátu: |
čtvercové drátování 10 mm 0,10 mm 150 mm |
síťový vzor 10 mm 0,05 mm 125 mm |
Výkonu bylo dosaženo 8. června 2002 v rámci 12. ročníku
mezinárodního festivalu rekordů, kuriozit a piva Budvar.
(Za Agenturu "Dobrý den: Luboš Rafaj, Ing.Josef Vaněk,
Miroslav Marek). Oba exponáty budou uloženy v Muzeu
rekordů a rarit v Pelhřimově.(více na:
www.dratenik.cz a www.dobryden.cz ).
Druhý je k vidění na akcích dráteníka Petra.
V sobotu 8. června 2002 se na pelhřimovském náměstí v rámci 12. festivalu rekordů, kuriozit a piva Budvar uskutečnil již čtvrtý pokus o zápis do Guinnessovy knihy rekordů v oboru drátenického řemesla. Rozhodčím byl dráteník Petr Musil, držitel dosavadních tří rekordů (největší odrátované keramické vejce 1998, největší drátěné vejce (bez vejce) 2000, nejvíce drátujících na jednom náměstí 2002).
Úkolem letošních soutěžících bylo přivézt na pelhřimovské náměstí největší vlastnoručně odrátovanou keramickou nádobu. Myšlenka na uspořádání soutěže vznikla na závěrečné 10. lekci 2. kursu "Drátování ve Třebáni" ve chvíli, kdy paní Miluše Šulcová představila svoji závěrečnou práci: ohromnou keramickou nádobu, odrátovanou čtvercovým vzorem. Dovezla ji do Pelhřimova spolu s kamarádkami Gabrielou Turkovou a Hanou Čihákovou, které představily okouzlující "sochu" drátěného dráteníka, zhotovenou starobylou smyčkovou technikou. Lektor třebaňského kursu Petr Musil je požádal o účast na 12. festivalu - jedná se totiž o kuriozitu, kterou nikdo jiný v české republice nemá. Dráteníček posloužil jako maskot maxidrátenických výkonů.
V sobotu v 9 hodin před soutěžním stánkem u cukrárny na pelhřimovském náměstí zastavila 3 auta a soutěžící z nich začali stěhovat obří nádoby. V té chvíli vůbec nebylo jisté, kdo vyhraje. Vizuálním porovnáním se na 3. pozici zařadil HRNEC, 80 litrů, Věry, Josefa a Petra Pichových z Milevska. Zajímavostí této soutěžící rodiny je Petr Pich, (13 let), nejmladší džarek (drátenický učeň) kursu "Drátování ve Třebáni". Chodí se svou maminkou do 3. běhu a je to velmi šikovný a nadaný učeň. Byl vyhlášen nejmladším účastníkem soutěže. Drátěný oplet byl provedený velice pečlivě čtvercovým vzorem přes dno.
O tom, komu se rozdělí první a druhá pozice se rozhodovalo po 16 hodině naléváním vody, protože jedna nádoba byla nižší a široká a druhá úzká a vysoká. Tu vyšší dopravili na místo soutěže: p. Ivan Sagač a p. Mirka Markusová z Prahy. Jednalo se o amforu, kterou zhotovil keramik František Švancar a byla odrátována velmi jemným a pečlivě provedeným čtvercovým vzorem přes dno. Oplet kopíroval přesně tvar amfory, což je nesmírně obtížná drátenická práce. Však také p. Sagač, - šťastný spolumajitel 2. místa - prozradil, že dokončovací práce velkolepého díla probíhaly ještě v den soutěže ve 4 hodiny ráno. Výsledek však důstojně reprezentoval drátenické řemeslo na trochu "potrhlém" festivalu kuriozit. Tato AMFORA měla obsah 111 litrů.
Ve chvíli, kdy byl do amfory naléván jedenáctý, přesně cejchovaný kbelík vody, už bylo jasné, kdo je vítěz. S celkovým obsahem 258 litrů zvítězila NÁDOBA p. Miluše Šulcové z Prahy. Majitelem obřího keramického "sudu" je p. JUDr. Petr Ježek. Nádoba sloužila dříve na skladování chemikálií a nyní se tedy stává nejobjemnější odrátovanou nádobou v České republice. Pokud tento návrh projde přísným sítem komise - může se stát i největší odrátovanou nádobou na světě, zapsanou v Guinnessově knize rekordů. Práce na obří nádobě je dokumentovaná fotograficky, oplet drátem je plně funkční, chrání nádobu před nárazy a v případě prasknutí (teoretickém) udrží jednotlivé díly pohromadě. Paní Šulcová chtěla svým velkodrátovaným výrobkem překvapit svého lektora v kursu "Drátování ve Třebáni". To se jí dokonale podařilo. Doufám nyní, že i ona bude překvapena, až najde své jméno v Guinnessovce roku 2003. Na definitivní rozhodnutí budeme čekat do Vánoc, kdy rekordní kniha pravidelně každý rok vychází.
Zbývá poděkovat pomocným rozhočím, kteří dohlíželi na správný záznam při nalévání vody do obou nádob.Byli to: | Petr Fiedor Vendula Nováková Božena Musilová |
- kaskadér - zást. agentury "Dobrý den" - zást. hlavního rozhodčího - evidence nádob a soutěžících |
Vyhlašovatelem soutěže (spolu s "Agenturou Dobrý den") a hlavním rozhodčím byl Mgr. Petr Musil, lektor drátenického řemesla, autor unikátního kursu "Drátování ve Třebáni". Děkuji všem zúčastněným za velké úsilí, které tato nevinně vypadající soutěž stála. Těší mne, že se dříve opomíjené drátenické řemeslo znovu dostává do povědomí veřejnosti. Soutěž o největší odrátovanou nádobu ukázala, že i dnes existují lidé, kteří svou dovedností mohou směle soupeřit navzájem, ale i s dávno zapomenutými mistry.
Petr Musil
V Dobřichovicích 9.6.2002
Soutěž o nejobjemnější odrátovanou nádobu představenou na 12. festivalu rekordů, kuriozit a piva Budvar vyhrála paní Miluše Šulcová z Prahy 3, když předvedla NÁDOBU o OBJEMU 258 LITRů. Jedná se o závěrečnou práci kursu "Drátování ve Třebáni", vedeném Mgr. Petrem Musilem. (více informací na www.dratenik.cz a www.dobryden.cz ).