Úvodní stránka   O autorovi a o řemesle   Výstavy a prezentace   Objednávky   Džarci   První drátenická škola - celoroční program 2004   Hodnocení absolventů minulých kursů   2. divoký sraz dráteníků   Drátenické rekordy, Pelhřimov 2001 - 2003   Výstavy a akce probíhající a chystané   Objednávky, vzkazy, názory Kazety pro domácí učení  




Svet drotárov (objednat zde)
Karol Guleja, Matica Slovenská, 1992
Kniha představuje ojedinělý pohled - na dráteníky - na jejich poněkud tajemné potulné řemeslo - pohled z celosvětové perspektivy. Publikace má 250 stran, 27 kapitol, 150 ilustrací. Informuje o obchodu, řemesle i umění, některé údaje zde byly uvedeny poprvé na světě.

     Kniha má zajímavou a pohnutou historii vzniku. Autor do textu uložil své celoživotní dílo. Výzkumu věnoval více než 54 let, většinu života prožil v exilu.
     Nejprve jako mladý učitel v Dlhém Poli uspořádal první výstavu drátenických výrobků. Výstava byla úspěšná, v roce 1942 byla přenesena do Žiliny a sbírka se stala základem pro založení dosud jediného drátenického muzea na světě. Karol Guleja mohl ještě hovořit se slavnými drátenickými mistry, jejich rodinami, s knězi i s notáři v celém drátenickém kraji. Jako externí pracovník Národopisného ústavu Slovenské akademie věd zpracoval 800 stránkový rukopis o řemesle. Poté však byl politickými okolnostmi přinucen k emigraci (asi v roce 1947) a dalšímu zkoumání se věnoval v Mnichově. Podařilo se mu sesbírat doposud neznámé údaje o řemesle v Bavorsku a byl zvědavý na stav v ostatních evropských zemích. Krátký nástin SVETU DROTÁRSTVA nechal vytisknout a rozeslat na 800 institucí a vědeckým pracovníkům v celé Evropě. Ohlas byl nečekaný. Navázal spojení se 140 vědeckými institucemi, úzce spolupracoval s 80 muzei, 26 galeriemi, 24 knihovnami a s 68 vědeckými pracovníky. V rámci Evropy zpracoval projevy vandrovního i dílenského řemesla ve vztahu k ranému průmyslu, v sociální oblasti, v literatuře, ve výtvarném, dramatickém a lidovém umění i v hudbě.
     Podařilo se mu změnit úzké (většinou negativní) hodnocení slovenských dráteníků a zařadit jejich činnost do evropského kontextu. Kniha byla původně určena pro západní svět, ale po roce 1989 se autor rozhodl k vydání na Slovensku. Text je slovenský, má rozsáhlé německé a anglické resumé. Vyšla k 50. výročí založení Městského muzea v Žilině v roce 1992 (Martin, Matica Slovenská).
     Řemeslo mělo mohutný ohlas v literatuře i výtvarném umění. Kniha v plátěné vazbě na předsádkách obsahuje mapy, zobrazující odkud a kam dráteníci ve světě došli. Jsou to místa někdy velmi vzdálená a překvapivá.
     Kniha by neměla chybět v knihovnách etnografů, učitelů, muzeí, škol, zájemců o stará řemesla, ani novodobých výtvarníků, kterým učarovaly jemné drátěné linie.
     Karol Guleja (ve svých 86 letech stále aktivní účastník nynějšího růstu zájmu o "drotárstvo"), knihu doporučuje badatelům, učitelům, zájemcům o národopis, vlastivědu, umělecká řemesla, společenské vědy, dějiny, hudbu, literaturu, poezii,...
     Kniha má barevný přebal a také uvnitř obsahuje barevné fotografie a reprodukce. Obsahuje 30 stran odkazů na literaturu v evropských zemích. Mapová a obrazová část má 23 stran.
     Tato nabídka byla zpracována s použitím textu, získaného na výstavě k 60. založení drotárského muzea v Žilině, jejíhož zahájení se p. Karol Guleja také zúčastnil (v rámci 12. stretnutia drotárských majstrov 15.-16.června 2002).
Rád bych mu tímto vyjádřil obdiv a poděkování za celoživotní úsilí, dráteník Petr.